Lockdown – co oznacza dla naszej psychiki? Jak zadbać o emocje w trudnym czasie pandemii.
W wyjątkowych przypadkach potrzebne są wyjątkowe rozwiązania, dlatego w wyniku pandemii koronawirusa wprowadzono lockdown, czyli znaczne obostrzenia w przemieszczaniu się bez ważnego powodu. Ograniczono loty, zamknięto granice, wprowadzono limity klientów w sklepach, zakazano spotkań w restauracjach, wyjść do kina, organizowania uroczystości i reszty aktywności, które pozwalały nam spędzać czas w gronie bliskich. Mając na uwadze wzajemne zdrowie fizyczne nie powinniśmy także odwiedzać się w domach, a nie od dziś wiadomo, że człowiek jest istotą społeczną i do pełni zdrowia psychicznego potrzebuje innych ludzi. Co lockdown oznacza dla naszej psychiki?

Odosobnienie, niepewność jutra, stan zawieszenia mają zdecydowanie negatywny wpływ na nasze emocje. Ludzie lubią względną przewidywalność i poczucie kontroli nad swoim życiem, o które ciężko, gdy nie wiadomo jak będzie wyglądał świat za tydzień. Nie możemy robić długoterminowych planów, spotykać się z bliskimi, jesteśmy odseparowani od aktywności, które najbardziej lubimy. Badania pokazują, że od początku epidemii i w czasie lockdownu znacząco wzrasta liczba ludzi z problemami natury psychicznej, głównie ze stanami lękowymi i depresją. To zrozumiałe, z powodu zawieszania działalności firm możemy drżeć o swoją pracę i kwestie finansowe, do tego dochodzi obawa o zdrowie własne i rodziny, zwłaszcza dzieci i starszego pokolenia, którego dodatkowo nie możemy odwiedzać. Jeśli sprzyja nam szczęście swoją pracę możemy wykonywać z domu bez narażania się na zachorowanie. Jeśli mamy dzieci, a dzieci zamknięte szkoły czy przedszkola to sytuacja się komplikuje. To szczególny czas i my również musimy dbać o siebie w czasie gdy względnie znany świat stał się nie przewidywalnym.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie jak zadbać o emocje w trudnym czasie pandemii należy zapytać siebie, które z przeżywanych przez nas emocji są niepożądane i jakie działania możemy podjąć by się z nimi uporać. Zapewne jednymi z głównie towarzyszących nam uczuć w czasie lockdownu czy kwarantanny są osamotnienie, stres, niepewność i poczucie utraty kontroli nad swoim życiem. Aby zminimalizować te odczucia warto wyrobić sobie nową rutynę dnia dającą poczucie normalności: poranna pobudka, śniadanie, prysznic i można zasiadać do pracy. Ważnym elementem pracy w domu jest przygotowanie odpowiedniego stanowiska, które będzie oddzielone od strefy wypoczynku. W końcu prawie nikt nie chce mieszkać w pracy ? Niewielki remont lub przemeblowanie na pewno rzuci na opatrzone mieszkanie nowy blask.

Jeśli dosięgła nas redukcja etatów w ramach pracy możemy przeglądnąć dostępne oferty, otworzyć nowy biznes dostosowany do wymogów rynku w czym może pomóc doradca biznesowy i personalny. Możemy zaplanować przebranżowienie we współpracy z doradcą zawodowym, które odkładaliśmy na później, bo nie było na to czasu, zapoznać się z bogatą ofertą szkoleń i kursów online, uczestnicząc w nich nie narażamy się na zagrożenie. Po pracy i w weekendy może dopadać nas nuda i stagnacja ze względu na niezmienność otoczenia oraz rutynę, zwłaszcza, gdy ogarnęliśmy już wszystkie seriale, zagraliśmy we wszystkie gry, dom lśni, a pies nigdy nie był tak wyczesany i wyściskany. Warto odkurzyć swoje wcześniejsze hobby lub dostarczyć sobie nowych bodźców i odkryć w sobie nowe talenty. Może zawsze spoglądaliśmy z utęsknieniem za sztalugą i farbami, skrzypcami albo chcieliśmy wyhodować mini-dżunglę w mieszkaniu? Teraz mamy czas aby się tym zająć.

Bliskości fizycznej nic nie zastąpi, jednak w osamotnieniu może pomóc rozmowa z bliskimi przez komunikatory czy telefon, znalezienie grupy dyskusyjnej na temat, który nas interesuje, a którego nie mieliśmy czasu zgłębiać, zaopiekowanie się zwierzątkiem, wirtualne weekendowe spotkania ze znajomymi. Jeśli nasz problem jest zgoła odwrotny i dotyczy zamknięcia w domu z wieloma osobami należy koniecznie wygospodarować chwilę dziennie tylko dla siebie. Wieczorny samotny spacer, chwila medytacji w wannie po położeniu dzieci spać czy pół godziny audiobooka ze słuchawkami na uszach jest niezbędne do zachowania równowagi psychicznej w czasie pandemii. Ważnym jest również docenienie czasu, który możemy spędzić z rodziną i przeznaczyć na wspólne aktywności. Na pewno dobrym pomysłem mogą być rodzinne ćwiczenia fizyczne. Wspomogą one nasz układ odpornościowy, wypełnią czas i ułatwią uwolnienie się od negatywnych myśli i emocji.

Strach i lęk, który nas opanowuje po wysłuchaniu którychś z kolei wiadomości, nagłówki krzyczące o niechybnym prawie końcu świata i załamaniu wszystkiego na pewno nie służą naszemu dobrostanowi psychicznemu. Jeśli czujemy, iż jest dla nas tego za dużo, coraz gorzej funkcjonujemy emocjonalnie i wpadamy w kryzys, warto przemyśleć spotkanie z psychologiem bądź odbycie konsultacji psychologicznej online. Wygodną i bardziej anonimową formą kontaktu ze specjalistą jest czat z psychologiem.
Aby odetchnąć chociaż trochę od załamujących informacji warto przefiltrować profile, które śledzimy w mediach społecznościowych i usunąć z obserwowanych wszystkie te, które jedynie dokładają nam zmartwień, a zacząć śledzić specjalizujące się w dobrych nowinach. Nie możemy kompletnie odciąć się od wiadomości ze świata, ale możemy je dawkować w bezpiecznej dla nas ilości. Nie musimy być non-stop na bieżąco i non stop online, raz dziennie czy raz w tygodniu, pół godziny wystarczy, by dowiedzieć się najważniejszych rzeczy, a nie dokładać sobie niepotrzebnego stresu, który tylko generuje lek i obawy.

W przypadku wszystkich problemów emocjonalnych wywołanych przez lockdown i pandemię należy przyjrzeć się swoim emocjom, zaakceptować je i podjąć odpowiednie aktywności. Łącząc pozornie niewielkie działania otrzymujemy wymierny efekt. Praktycznie wszyscy z nas znaleźli się w takich okolicznościach po raz pierwszy i możemy odczuwać negatywne emocje, wszystkie z nich są adekwatne do obecnej sytuacji. Warto pamiętać, że zdarzają się problemy, z którymi nie jesteśmy sobie w stanie samemu poradzić, w takim przypadku zawsze możemy udać się po pomoc do psychologa (także online), on wysłucha i doradzi, jak poradzić sobie w tym trudnym dla nas czasie lockdownu. Nie jest wstydem by w nieznanych i niepewnych czasach pozwolić sobie pomóc i ulżyć w cierpieniu. Jesteśmy w tym razem i musimy się wspierać.
