Kiedy warto wybrać się do psychologa?
Nie od dziś wiadomo jak wiele mitów i stereotypów istnieje w kontekście psychologów oraz pomocy psychologicznej. Można było by ich przytoczyć dość wiele, jednakże postanowiłam skupić się na dwóch powszechnie znanych. Jednym z moich ulubionych jest ogólny pogląd, iż psycholog potrafi „prześwietlić każdego” posiada niemal nadludzką moc przenikania w nasze myśli. Ta straszliwa wizja ujawnienia najskrytszych tajemnic powoduje automatyczne wycofanie i niechęć do wizyty. Mit ten jest również źródłem lęku i obaw przed pierwszym spotkaniem z psychologiem, ponieważ często wyobrażamy sobie psychologa jako zimną i zdystansowaną osobę. Równie absurdalna jest ogólna opinia, że do psychologa chodzą tylko „wariaci” oraz osoby z problemami. A przecież większość z nas problemów nie ma, to raczej inni powinni skorzystać z pomocy. Przytoczone mity nijak mają się do rzeczywistości a ich twórcy prawdopodobnie nigdy nie mieli do czynienia z fachową pomocą i psychologiem. Kiedy zatem warto pomyśleć o wizycie u psychologa i czym on właściwe się zajmuje?
Psycholog jest specjalistą, dla którego główną wartością jest dobro drugiego człowieka. Wszyscy z nas doświadczają trudniejszych okresów w życiu, gdy myślimy, że znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia. W takim momencie nieoceniona może okazać się wiedza i doświadczenie psychologa.

Psycholog przede wszystkim jest specjalistą posiadającym odpowiednie kwalifikacje i wykształcenie do pracy z drugim człowiekiem w zakresie jego funkcjonowania emocjonalnego i społecznego. Za pomocą wiedzy, dostępnych testów psychologicznych oraz posiadanych umiejętności i doświadczenia, psycholog służy wsparciem i pomocą w dążeniu do wzmacniania oraz rozwoju siebie, w kontekście odczuwania i funkcjonowania emocjonalnego.

Należy pamiętać, że psycholog zajmuje się zdrowiem i dobrostanem psychicznym ludzi. Prowadzi wsparcie psychologiczne mające na celu wprowadzenie zmiany a tym samym uleczenie stanu cierpienia emocjonalnego. Dlatego trafiają do niego nie tylko osoby doświadczające nagłych, kryzysowych sytuacjach, ale również ci, którzy przejawiają trudności emocjonalne tj. przewlekły smutek, stres, brak energii i motywacji do działania, depresje, lęki, obawy, osoby samotne bądź doświadczające traumatycznych przeżyć np. przemoc, żałoba, kryzys w relacji. Bywają również osoby, które mają niską samoocenę i brak wiary w siebie. Trudności w funkcjonowaniu emocjonalnym powodują że, człowiek nie jest w stanie realizować w pełni swoich planów życiowych, co rzutuje na jego funkcjonowanie zawodowe, rodzinne i społeczne, czuje się beznadziejnie nie znając przyczyny. W takim wypadku rozmowa z profesjonalistą i podjęcie terapii może przynieść ulgę i pomóc odnaleźć przyczynę trudności, a także sposoby na poradzenie sobie z przeszkodą na drodze do szczęścia.

Kolejnym przypadkiem, gdy wizyta u psychologa jest dobrym rozwiązaniem są problemy, konflikty rodzinne oraz problemy wychowawcze. Maluchy i dzieci komunikują kłopoty za pomocą zmian w zachowaniu, zadaniem rodzica jest ich wychwycenie i zinterpretowanie. Co nie zawsze jest łatwe. Wizyta u specjalisty pomaga rodzicom zrozumieć postrzeganie świata przez dzieci, które nie są w stanie wytłumaczyć jak się czują i jakie jest źródło ich problemów, czasem po prostu nie wiedzą jak to zrobić, by rodzice zrozumieli. Zamykają się w sobie bądź jawnie manifestują niezrozumiałość najbliższych. Psycholog pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie kłopotliwej lub trudnej sytuacji. Opiekun zgłaszający się na konsultację wychowawczą dokładnie opisuję sytuację rodzinną, w celu dobrania odpowiedniej formy pomocy rodzinie i dziecku. Często zdarza się również że samo dziecko zostaje objęte pomocą psychologa i odbywa terapię.
Wsparcie rozwiązywania problemów w związkach również leży w kompetencjach psychologa. Kłótnie, zdrady, trudne momenty, chęć rozstania często wynikają z kłopotów z komunikacją. Psycholog pomoże partnerom nauczyć się porozumiewać na nowo, jasno komunikować swoje potrzeby i obawy, dbając jednocześnie o drugą stronę. Mierząc się z problemami w relacji z najbliższą osobą ciężko spojrzeć na sytuację obiektywnie, bez zbędnych emocji. Psycholog jest osobą bezstronną starającą się zrozumieć punkt widzenia obu stron. Proponuje nowe rozwiązania dla wzmocnienia związku, który będzie oparty na partnerstwie.

Do psychologa nie zawsze zgłaszają się osoby w kryzysie czy przejawiające trudności emocjonalne, czasem jest to po prostu chęć poznania siebie, swoich możliwości i posiadanych umiejętności – bo tak, każdy z nas je posiada!!
Psycholog będzie pomocny dla osób, które świadomie myślą o swoim rozwoju. Tu pomocne mogą okazać się diagnozy kompetencji zawodowych, umiejętności oraz talentów. Wraz we współpracy z doradcą zawodowym i coahem pomogą dobrać odpowiednią ścieżkę rozwoju osobistego czy wzmocnić kluczowe kompetencje wymagane do pracy na odpowiednich szczeblach kariery.
Psycholog wspiera w dążeniu do świadomego samorozwoju, poprzez pracę z klientem wzmacnia poczucie własnej wartości oraz samoocenę.

Do psychologa warto więc zgłosić się zarówno w poważnych kryzysach życiowych, trudnościach emocjonalnych, jak również wówczas, kiedy zależy nam na rozwoju osobistym i długoterminowej poprawie jakości życia. Trzeba przełamać swoje obawy i dać sobie szansę na pomoc oraz spróbować zawalczyć o siebie i swoją lepszą przyszłość…. Prawdziwa zmiana zaczyna się od SIEBIE.